Trafik Sigortası Fiyat Listesi

Öncelikle, zorunlu trafik sigortasının ne olduğunu, neden zorunlu olduğunu ve önemini kavrayalım. Zorunlu trafik sigortası; her araç sahibi tarafından yaptırılması gereken ve oluşabilecek bir hasar durumunda karşı tarafa gelebilecek maddi ve bedeni zararlara karşı sizi ve aracınızı güvence altına alan bir sigortadır. Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan bir araç sahibi, trafiğe çıkamaz. Her yıl yenilenmek zorunluluğu vardır.

Zorunlu Trafik Sigortası olmayan ya da süresi bitmiş olan araçlar, görüldükleri takdirde trafiğe çıkmalarına engel olacak işlemlere tabi tutulurlar. Bu nedenle her araç sahibinin bu sigortayı yaptırması ve sigorta süresi dolmadan yeniletme işlemini yapması gerekmektedir. Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan kişilerin araçları trafik şubelerinin otoparklarına alınmaktadır. Araç, anında trafikten men edilir. Bundan sonra ise, aracı geri almak kolay olmaz. Aracı geri almak için zorunlu trafik sigortasının mutlaka yapılması gerekmektedir.

Araç kaskosu, sigorta şirketleri tarafından yapılmaktadır ve de isteğe bağlı bir sigortadır. Bu kasko sigortasının süresi ise 1 yıldır. Sigorta şirketleri, limiti Hazine Müsteşarlığınca belirlenen Zorunlu Trafik sigortasını hesaplarken, kendi istatistiklerini baz almaktadırlar. Bu sebepten ötürü bazı sigorta şirketleri bazı araba modellerine düşük trafik sigortası verirken, bazı modellerde ise daha pahalı bir trafik sigortası bedeli vermektedirler.

Araç sahipleri, trafik sigortası fiyat listesinde yer alan risklerden ötürü, araçlarını güvence altına alabilmek için araç kasko sigortasını yaptırması gerekmektedir. Araçlarda çarpma ve çarpılma, çalınma, sele kapılma, çalma teşebbüsü, terör saldırısı vb. gibi zarar görme risklerine karşı alınan bir önlemdir. Araçlarına kasko sigortası yaptırmak isteyen araç sahipleri, araç kasko sigorta şirketlerine giderek, faks çekerek veyahut online olarak trafik sigortası fiyat listesi almaları mümkündür. Yine aldıkları bu fiyat listesini inceleyerek, kendilerine en uygun buldukları kasko paketlerini seçebilmektedirler. Araç kasko paketleri;

-Standart Kasko -Full Kasko -Ek Teminatlı Kasko gibi farklı içeriklerde olan riskleri kapsamaktadırlar. Araç sahipleri istedikleri kasko paketi için, trafik sigortası fiyat listesinde belirtilmiş olan primin ödemesini yapmaları gerekmektedir. Trafik sigortasında verilen teminat ve limitler, bütün şirketlerce aynıdır. Sadece, fiyat ve ödeme koşullarında farklılıklar olmaktadır.